The OtherSide - Lithuanian Gothic Page


 Straipsniai
Main » Articles » Skaitykla » Straipsniai

ANKH’as – gyvenimo raktas?


Šėtono ženklas, gotų simbolis, pagonių kryžius ir dar daug kitų šio mistinio ženklo pavadinimų galima išgirsti iš nesuprantančių jo tikrosios reikšmės lūpų. Kai kurie apskritai nežino apie tai, kad ankh’as turi kažkokią prasmę, jie mano, jog tai tik papuošalas ir nieko daugiau. Tačiau jis laikytas magišku simboliu dar Senovės Egipte, sutinkamas jau pirmose šio regiono kapavietėse.

    Seniausiuose šaltiniuose (egiptiečių mene) ankh’as, dar žinomas kaip “kruks ansata”, vaizduojamas kaip gyvasties, šio ir pomirtinio gyvenimo simbolis. Tuo metu egzistavo ir kitas, labia panašus į ankh’ą simbolis – nem ankh, su kuriuo jis dabar neretai painiojamas. Šis kryžius laikytas raktu nuo mirties vartų, arba, kitaip sakant, raktu į nemirtingumą. Manoma, kad senovės egiptiečiai nešiodavo ankh’o formos amuletus, norėdami pailginti savo gyvenimą. Tačiau ar teisingos šių dienų egiptologų interpretacijos? Juk jie negali būti visiškai užtikrinti dėl savo teisumo kalbant apie tokius senus ir mistinius dalykus, kaip senovės egiptiečių tikėjimas ir senovės simbolizmas jau vien dėl to, kad tų žmonių mąstysena ir gyvenimo būdas be galo skyrėsi nuo mūsiškio. Galbūt būtent todėl, kad jie negali nustatyti tikrosios ankh‘ o reikšmės ir yra taip daug šiam simboliui priskiriamų sąvybių. Taigi pateikiu kelias populiariausias nuomones apie ankh‘o reikšmę:
  • Ank‘ e sujungti du simboliai – gyvenimo (kryžius) ir amžinybės (apskritimas) – kurie kartu simbolizuoja nemirtingumą. Šią nuomonę patvirtina ir tai, kad šis kryžius randamas faraonų karstuose.
  • Kai kurie teigia, kad šis simbolis reiškia laimę. Galbūt tokia nuomonė atsirado dėl to, kad rašant egiptietiškais hieroglifais, žodis „laimė“ yra sudurtinis ir viena šio žodžio dalis – ankh. Kaip atskiras hieroglifas jis buvo dažnai rašomas turint omenyje gyvenimą.
  • Egiptiečių tiesos deivė Maat buvo vaizduojama rankoje laikanti šį kryžių, todėl jo reikšmė gali būti siejama su tiesos pažinimu.
  • Šis simbolis taip pat reiškė valdžią, jėgą, išmintį ir t.t. Kaip matome, ankh‘as yra vienas mistiškiausių ir be galo daug reikšmių (visas būtų labai sunku išvardyti) turintis simbolis, gaila tik, kad negalime žinoti, kuri reikšmė egiptologų sugalvota asociacijų būdu, o kuri – tikroji.
    Nedaugelis žino, kad ir kitose kultūrose ankh‘as turėjo simbolinę reikšmę. Pavyzdžiui, senovės majams jis buvo jaunatvės bei išsivadavimo iš fizinių kančių simboliu, Babilone ir kai kuriose indėnų gentyse ankh‘as buvo siejamas su dangumi, o skandinavams šis kryžius reiškė nemirtingumą.

    Vėlesniais laikais žmonės, laikantys save burtininkais, ankh‘ą naudojo būriant ir atliekant įvairius ritualus, taip pat gydant žmones ir padedant gimdyvėms (senovės Egipte jis simbolizavo ir vaisingumą). Tačiau buvo kalbama, kad kruks ansata turi savyje daug galios, ir, nemokšiškai jį naudojant, gali atnešti priešingą rezultatą (dažniausiai – ankstyvą mirtį), todėl jį naudojo tik patyrę žiniai.

    Praeito amžiaus šeštąjį dešimtmety, hipių judėjimo metu, ankh‘as buvo plačiau naudojamas kaip taikos ir tiesos simbolis.

    Ankh’ as gali būti interpretuojamas ir neįžvelgiant jame jokios mistikos, pavyzdžiui, ankh’as sudarytas iš “T” ir “O”, simbolizuojančių vyriškąjį ir moteriškąjį pradą, o kartu ir naujos gyvybės užsimezgimą, taip pat tai Veneros simbolis. Tačiau gotų, kurie naudoja ankh’ą kaip amuletą, domina tik mistinė jo reikšmė.

    Populiariu tarp gotų šis simbolis tapo po filmo “The hunger” (“Alkis”) pasirodymo. Tai filmas apie porelę vampyrų, kurie geria kraują ne, kaip įprasta, perkąsdami gerklę, o darydami įpjovimą ankh’o formos peiliuku.

    Mes negalime sužinoti, ką iš tikrųjų simbolizavo akh’as ir kaip jis buvo naudojamas, bet nelieka abejonių, kad tai iš tiesų magiškas simbolis: juk ne veltui jis tiek daug reikšė senovės egiptieiams ir kitoms kultūroms.


Category: Straipsniai | Added by: Darko (2008-09-25) | Author: Darko
Views: 9022
Total comments: 0
Only registered users can add comments.
[ Registration | Login ]
Pirmadienis
2018-11-19
20:12:47
Catalog categories
Straipsniai [3]
Login form
Welcome Svečias!
Site friends

Copyright MyCorp © 2018
Make a free website with uCoz